A székelyudvarhelyi Vulticulus Földrajzi Társaság TÉR nevű kezdeményezését 2011-ben indította el, melynek célja, hogy újszerű megközelítésben felhívja a figyelmet azokra a közterekre, amelyek annak ellenére, hogy nap, mint nap közösségi használatban vannak, valamilyen oknál fogva elhanyagoltak, használóikban rossz közérzetet keltenek.
A Vulticulus spontán szervezett úgynevezett tér-rehabilitációs programokkal időszakos megoldást kínálva próbálja e tereket használói számára élhetőbbé, túlélhetőbbé tenni.
A kezdeményezés első állomása a 2011 októberében városunk egykori neves fényképészének, id. Kováts Istvánnak (1881-1942) a hagyatékából létrehozott Vidéki életképek a múlt század elején c. fotókiállítása. E kiállítás elsődleges célja – a hagyaték kevésbé ismert példányainak bemutatásán kívül – a székelyudvarhelyi Városi Poliklinika földszinti folyosóinak hangulatosabbá tétele. A szokatlan helyszínválasztás sikerét jól mutatja, hogy a nagyváradi Belmar Indoor Media Kft.-vel partnerségben létrehozott kiállítási felület három év elteltével napjainkban is a járóbeteg-rendelő folyosóit díszíti.
2013 márciusában a Haáz Rezső Múzeummal partnerségben, valamint Tóth Attila és Wanek Ferenc geológusok szakmai koordinálásával – a kezdeményezés második állomásaként – Székelyföldi kövületek címmel Bányai János hagyatékából válogatva ősmaradványokat állítottunk ki a belvárosi boltok kirakataiba.
A két hétig tartó szabadtéri tárlatnak – a fentebb megfogalmazott tér-rehabilitációs célkitűzéseken kívül – másodlagos célja, hogy e statikus kiállítási tárgyakat a hagyományos kiállítási térből új környezetbe helyezve újrafogalmazzuk, illetve érdemi mondanivalóját nagyobb közönséghez próbáljuk meg eljuttatni. A pozitív visszajelzések sokasága azt igazolja, hogy sikerült.
Kilyén Barna
Vulticulus Földrajzi Társaság, elnök